Transhumanizm to stosunkowo nowy, globalny postępowy ruch, który zyskuje coraz większą popularność.

Transhumanizm propaguje etyczne użycie technologii w celu poprawy kondycji umysłowej i fizycznej człowieka. Dąży do rozszerzania jego granic możliwości, między innymi zatrzymując proces starzenia lub zwiększając potencjał intelektualny. Dąży do wyeliminowania chorób, niepełnosprawności, głodu i nierówności społecznych, a jego celem jest społeczeństwo żyjące w dostatku i pokoju w harmonii z naturą.

Transhumanizm zakłada, że człowiek w swej obecnej formie jest zaledwie stadium przejściowym – transczłowiekiem (transhuman).

Przyjmuje też możliwość przejęcia kontroli nad własną ewolucją, by przypadkowe mutację zastąpić ukierunkowaną ewolucją, by stać się czymś więcej – postczłowiekiem (posthuman).

Transhumanizm jest oparty na nowoczesnym humanizmie, posiada wiele wspólnych elementów – można powiedzieć że jest jego nowoczesną kontynuacją. Początki idei Transhumanistycznej sięgają 19 wieku a Termin „transhumanizm” został pierwszy raz użyty przez biologa i humanistę Juliana Huxleya w 1957 roku. Definicja transhumanizmu podlegała zmianom, a jego aktualną wersję stworzył filozof Max More.

Transhumanizm można podzielić na kilka nurtów: od demokratycznego poprzez Ekstropianizm który ma na celu proaktywne przyspieszenie ewolucji człowieka aż po Singularytarianizm, który oczekuje stworzenia sztucznej inteligencji przewyższającej intelektualnie ludzi, wywołując lawinową zmianę w technologii.

Uważam, że człowiek posiada wielki niewykorzystany potencjał. Aby go w pełni wykorzystać, wystarczyłoby poprawić jedynie warunki bytu i dać nam więcej wolnego czasu na indywidualny rozwój. Już dziś posiadamy narzędzia i rozwiązania aby tego dokonać. Jedynym problemem jesteśmy my sami, boimy się zmian, wolimy wybierać sprawdzone systemy, partie – nawet jeśli są wadliwe i nie funkcjonują w dzisiejszych czasach.

Najwyższy czas na odważne zmiany!

Paweł Raszeja

 

Facebooktwitter